Kosmos w jednej książce

Tematyka naukowa jest z jednej strony dla zwykłego czytelnika niezwykle ciekawa, lecz zupełnie obca. Osoby świadomie korzystające z dzieł popkultury często przyznają, że poszczególne dziedziny nauki są bardzo interesujące, lecz potrzeba mieć specjalistyczną wiedzę, by cokolwiek z tego zrozumieć. Na szczęście czytelnicy też zdają sobie sprawę, że nie brakuje także opracowań popularnonaukowych, które tłumaczę te trudne zagadnienia. Niestety najczęściej pojawia się niebezpieczeństwo, że autor dzieła popularnonaukowego będzie chciał przemycić swój pogląd na sprawę, a czytelnik uzna to jako zdanie całej doktryny konkretnej dziedziny. Dzisiaj jednak mamy coraz częściej styczność z prostymi książkami napisanymi przez rzetelnych naukowców. Często książki te stają się też bestsellerami, co również bardzo dobrze świadczy o naszym polskim społeczeństwie czytelników. Jednym z przykładów takiej książki jest Kwantowy Kosmos autorstwa Kiefera Clausa.

Prosta książka o złożonej tematyce

Nie da się ukryć, że całościowo tematyka kosmosu jest tak samo trudna jak i złożona. Na szczęście istnieją osoby, które chcą o tym pisać w sposób przystępny. W Polsce dużą reprezentację takich naukowców (bo mowa tu o ludziach znających się na rzezy) posiada wydawnictwo Copernicus Center Press, powstałe dzięki pomysłowi prof. ks. Michała Hellera, będącego jednym z czołowych autorytetów w dziedzinie kosmologii oraz filozofii. Wydawnictwo to podjęło się właśnie wydania Kwantowego Kosmosu. Książka w sposób przystępny opowiada o tym co w kosmosie może wydawać się niezrozumiałe, także z uwzględnieniem teorii kwantowych. Pokazuje w przystępny sposób pytania, które naukowiec musi sobie stawiać i fakt, że na wiele nie można znaleźć odpowiedzi. Sama systematyka książki pozwala na uporządkowanie zdobytej wiedzy. Czytelnik dowie się co nieco o czarnych dziurach, początkowej osobliwości i o początku i końcu wszechświata. Oczywiści to tylko kilka z omawianych tematów.

Dla kogo jest to książka?

Książkę oczywiście można zachwalać, ale to co jest przystępne dla jednego, może nie być przystępne dla drugiego. Książka jest na pewno dla tych ludzi, którzy tematyką się interesują. Jeżeli jest ona komuś zupełnie irrelewantna, może okazać się, że w pewnym momencie ktoś straci motywację do czytania. Dobrze jest wcześniej zapoznać się chociażby z internetowymi artykułami o podobnej tematyce, by móc sobie wyrobić opinię na temat tego, czy faktycznie komuś się to spodoba. Jeżeli jednak ktoś chce zgłębiać swoją wiedzę z kosmologii, jest to świetna pozycja, zwłaszcza na początek. Przystępna cena jest tylko i wyłącznie dodatkową zachętą.